Na co patrzeć przy zakupie zabawki?

Kupując zabawkę, chcemy mieć pewność, że dziecko będzie mogło się nią bawić przez długi czas, że będzie ona dla niego odpowiednia i jednocześnie, że będzie prawidłowo wpływała na jego rozwój. Ale na co tak naprawdę powinniśmy zwracać uwagę podczas wybierania zabawki? Tak, abyśmy mieli pewność, że będzie to dobry wybór i że nie będziemy go żałowali?

Jakość wykonania jest bardzo ważna

Musimy pamiętać o tym, że dzieci podczas zabawy potrafią być bardzo pomysłowe. To oznacza, że powinniśmy w taki sposób dobierać dla nich zabawki, abyśmy mieli pewność, że będą one w stanie wytrzymać liczne upadki, uderzenia, zamoczenia. To oznacza, że musimy wybierać takie propozycje, które będą wykonane z wytrzymałych materiałów i które będą posiadały odpowiednie atesty. To właśnie one będą nas informowały, że wybrana przez nas zabawka przeszła liczne testy, a co się z tym wiąże, że została ona sprawdzona pod różnym kątem i istnieje niewielkie ryzyko, że będzie ona zagrożeniem dla naszego dziecka. Dodatkowo już na etapie wyboru danej zabawki, powinniśmy sprawdzić, czy nie ma ona jakichś ostrych krawędzi, albo delikatnych elementów, które nasze dziecko mogłoby ułamać i się nimi skaleczyć, albo je połknąć. Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego musimy bardzo uważnie przyjrzeć się takiej zabawce i sprawdzić każdy z jej elementów. Zwłaszcza tych, które wystają, albo które się ruszają, bo takie najłatwiej jest przecież oderwać, czy się nimi skaleczyć. Zwracajmy również uwagę na to, od ilu lat jest dozwolona taka zabawka.

Jeśli mamy mniejsze dziecko, a wybierzemy taką dla większych, to istnieje większe ryzyko, że w takiej zabawce znajdą się małe elementy, którymi nasze dziecko będzie mogło się zadławić, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Ciekawy wygląd

Kiedy wybieramy zabawkę dla dziecka, powinniśmy zwrócić również uwagę na jej wygląd. To oznacza, że musimy się przyjrzeć jakie ma ona kolory, jaką fakturę, czy nie jest zbyt ciężka, czy nie ma ostrych krawędzi, czy melodyjki, które są przez nią grane mają przyjemny dźwięk i czy nie są zbyt głośne. Dodatkowo wybierając zabawki dla starszych dzieci, powinniśmy również sprawdzić, co mają one do zaoferowania. Czy można się nimi bawić na różne sposoby, czy można je rozkładać i na nowo składać w inny sposób. Są również takie zabawki, które poprzez zabawę uczą różnych piosenek, liczenia, alfabetu czy nawet języków obcych, a więc warto się zastanowić, czy czasami właśnie taka propozycja nie będzie najlepsza dla naszego dziecka. Możemy wybierać zabawki w formie książek, autek, lalek, a im więcej różnych funkcji będą one miały w sobie wbudowanych, tym większa będzie szansa, że nasze dziecko chętnie będzie się bawiło taką zabawką przez długi czas i cały czas będzie mu ona sprawiała radość. Warto się przyjrzeć jakie mamy możliwości, co jest nam tutaj zaproponowane, jakie zabawki wybrać dla dziecka w określonym wieku. Im dokładniej im się przyjrzymy, tym większa będzie szansa, że faktycznie znajdziemy coś odpowiedniego, co sprawi naszemu dziecku wiele radości.