Zabawka dopasowana do wieku

Warto pamiętać o tym, że zabawka powinna być dobrana do wieku dziecka, które ma ją otrzymać. Jeśli będzie ona przeznaczona dla dziecka kilkumiesięcznego, a otrzyma ją kilkulatek, to szybko się nią znudzi, ponieważ będzie ona dla niego zbyt prosta i nie będzie w niej nic, co dziecko mogłoby odkrywać. Znowu jeśli mniejsze dziecko otrzyma zabawkę, która przeznaczona jest dla dzieci starszych, to szybko może się okazać, że taka zabawka również zostanie rzucona w kąt, bo jej obsługa będzie zbyt trudna i dziecko nie będzie potrafiło sobie z nią poradzić. To będzie prowadziło tylko do frustracji, złości i będzie powodowało, że dziecko nie będzie chciało się nią bawić. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy zawsze wybierali zabawkę, która będzie odpowiednio dobrana do wieku dziecka.

Skąd mamy to wiedzieć?

Stoimy przed półkami wypełnionymi różnymi zabawkami i zastanawiamy się, skąd mamy wiedzieć, która z nich będzie odpowiednia dla naszego dziecka? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że na opakowaniach w większości przypadków mamy zaznaczone, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone. To pomoże nam się zorientować, czy będzie to zabawka odpowiednia dla naszego dziecka czy jednak nie. Dodatkowo, jeśli mamy trochę czasu na poszukiwania takiej zabawki, to wówczas możemy poszukać opinii w internecie, poszukać filmików na których będziemy mogli zobaczyć jak taka zabawka działa.

Dzięki temu również łatwiej będzie nam określić, czy będzie ona odpowiednia dla naszego dziecka, czy jednak powinniśmy się rozejrzeć za czymś innym. Ważne w tym wszystkim jest to, aby taka zabawka pozwalała na kilka różnych sposobów zabawy, bo wówczas będziemy mieli większą pewność, że nasze dziecko chętnie będzie się nią bawiło przez długi czas i co chwilę będzie w niej odkrywało coś nowego, ciekawego.

Popytajmy wśród znajomych

Jeżeli idziemy do kogoś w gości i potrzebujemy zabawki dla dziecka, ale sami nie mamy w tym przypadku żadnego doświadczenia, to zawsze warto podpytać znajomych. Jeśli mają dzieci w podobnym wieku, to z pewnością będą potrafili nam powiedzieć jaka zabawka będzie najlepsza, na co warto zwracać uwagę i co wybierać, tak aby mieć pewność, że dziecko nie rzuci naszego prezentu od razu w kąt, tylko poświęci mu chociaż trochę czasu. Dodatkowo taka rozmowa ze znajomymi sprawi, że będziemy bardziej pewni swojego wyboru, zwłaszcza jeśli podpowiedzą nam konkretną zabawkę, bo wówczas będziemy mieli pewność co do tego, w jaki sposób będzie ona działała i nic nas nie zaskoczy. W końcu ich dzieci także korzystają z takiej zabawki, a więc dobrze wiedzą jak ona działa i z jakich materiałów jest ona wykonana. Zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, na co zwracać uwagę i po czym poznać od jakiego wieku dana zabawka jest przeznaczona dla dziecka. Warto zwracać uwagę na takie informacje, bo dzięki nim będziemy mieli większą szansę na to, że wybierzemy to, co faktycznie spodoba się dziecku i czym chętnie będzie się ono bawiło.