Stomatologiczne błędy – czyli jak nie myć zębów

Mycie zębów to czynność, którą zazwyczaj wykonuje się odruchowo. Mało kto zastanawia się, czy robi to w rzeczywiście poprawny sposób. Jednak to w jaki sposób będziemy myć zęby może warunkować w istocie ich wygląd oraz zdrowie. Może warto więc zastanowić się nad tym jakie błędy są najczęściej popełniane przez ludzi, by ich zwyczajnie unikać? W końcu chodzi o nasze zdrowie, samopoczucie oraz pieniądze! Każdy kto odwiedza regularnie stomatologa wie ile kosztuje wizyta, a co więcej – konkretne działania, którym się wówczas na niej poddaje.

Oto najczęściej popełniane błędy w myciu zębów:

  • Wszystko zaczyna się od przyborów, które służą myciu zębów. Szczoteczka do zębów to klasyczny przykład tego, że źle dobrana może nie tylko odbijać się na efekcie szczotkowania, ale też wprowadzać niepotrzebny dyskomfort. Dobrze dobrana to taka, która może swobodnie dotrzeć do najdalszych zębów, znajdujących się w tylnej części jamy ustnej. Dużo także zależy od włosia.

    Jej wielkość, rodzaj i forma najlepiej dobrana zostanie przez specjalistę, jakim jest wówczas dentysta. Warto poświęcić kilka groszy więcej i mieć pewność, że zabieg czyszczenia jamy ustnej i zębów jest po prostu skuteczny;

  • Druga zmora, która powoduje choroby zębów i dziąseł to zbyt rzadkie i krótkie mycie zębów. Badania wskazują, że powinno się je szczotkować co najmniej trzy razy dziennie, a wskazane jest to robić po każdym posiłku. Jeśli chodzi o czas mycia – optymalnie są to trzy minuty.

    Z perspektywy samego czasu wydaje się to nie być zbyt długo, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę żmudne spoglądanie w lustro – często wypluwamy nadmiar piany za wcześnie. Aby temu zaradzić dobrze jest się czymś zająć. Świetnie sprawdza się chociażby oglądanie telewizora w trakcie wykonywania tej czynności;

  • Szczoteczka do zębów się zużywa i może nie spełniać swojej funkcji po upływie czterech miesięcy. Trzeba o nią dbać jak o każdy przedmiot higieniczny.

    Oznacza to, że po każdym myciu należy ją dokładnie wypłukać. Raz na jakiś czas dobrze jest ją także wyparzyć, aby pozbyć się niebezpiecznych bakterii. Jeśli chodzi o jej przechowywanie – dobrze, gdy znajduje się ona w dedykowanym pojemniku, który wpuszcza powietrze. Najgorzej, gdy jest narażona na łapanie bakterii z otoczenia lub znajduje się w zamkniętej półce, gdzie nie ma możliwości ,,oddychać’’;

  • W przeciwieństwie do rzadkiego mycia zębów, można to robić także zbyt często i mocno.

    Niektórzy myślą, że to dobry nawyk, jednak zbyt obsesyjne podejście do tej sprawy higienicznej może doprowadzić do podrażnienia dziąseł i szkliwa.

.