Czy interaktywne zabawki to dobry pomysł?

W sklepach mamy wiele różnych zabawek. Do tego jeszcze możemy znaleźć mnóstwo różnych artykułów czy wypowiedzi na forach internetowych, które będą zachwalały jedne zabawki, a krytykowały inne. To może oznaczać, że w pewnym momencie poczujemy się zagubieni i nie będziemy wiedzieli, co powinniśmy wybrać. Jak się jednak okazuje, są zabawki, w które zawsze warto inwestować, bo będą one miały dobry wpływ na rozwój naszego dziecka, a jednocześnie też będą dla niego stanowiły wspaniałą zabawę.

Mowa tutaj oczywiście o zabawkach interaktywnych, które mają oddziaływać na nasze dziecko na wielu różnych płaszczyznach.

O tym pamiętajmy

Musimy przede wszystkim pamiętać, że zabawka interaktywna ma pobudzać nasze dziecko do rozwoju i ma mu zapewniać wszystko co niezbędne, aby ten rozwój był prawidłowy. Dlatego też, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretną zabawkę interaktywną, powinniśmy się najpierw przyjrzeć im wszystkim. Sprawdzić czy nie mają zbyt głośnego dźwięku, a jeśli tak, czy jest możliwość jego ściszenia.

Dodatkowo jeszcze trzeba sprawdzić czy taka zabawka jest wytrzymała, nie ma ostrych krawędzi, ani elementów, które mogłyby się ułamać podczas zabawy, stanowiąc w ten sposób zagrożenie dla naszego dziecka. Poza tym wybierając zabawkę interaktywną warto sprawdzić, jak wiele ma ona do zaproponowania naszemu dziecku. Czy mamy różne faktury, różne dźwięki, różne kształty? Jeśli tak, to możemy być pewni, że dzięki takiej jednej zabawce nasze dziecko dowie się całkiem sporo o świecie, a więc też będzie się prawidłowo rozwijało, mając świadomość, że są rzeczy miękkie i twarde, szeleszczące i grające, szorstkie i delikatne. Poza tym decydując się na zabawkę interaktywną, powinniśmy również sprawdzić czy jest ona wykonana z mocnych materiałów, tak abyśmy mieli pewność, że nawet jeśli dziecko ją upuści, to nic złego się z nią nie stanie.

Różne propozycje

Jeżeli chodzi o zabawki interaktywne, to do wyboru mamy różne propozycje, a więc nie powinniśmy mieć problemów z wybraniem tej, która będzie pasowała do naszego dziecka. Spokojnie znajdziemy takie zabawki, które będą idealne dla kilkumiesięcznego niemowlaka i takie, którymi zabawi się dziecko mające rok czy dwa lata. To oznacza, że dokładnie powinniśmy przyjrzeć się tym wszystkim propozycjom, tak aby mieć pewność, że nie tylko wybierzemy zabawkę, która będzie wpływała na prawidłowy rozwój naszego dziecka, ale także będzie dobrana odpowiednio do jego wieku. Wówczas będziemy mieli pewność, że dziecko chętnie będzie się nią bawiło, bo nie będzie ona dla niego ani zbyt łatwa, ani zbyt skomplikowana.

W internecie często możemy znaleźć filmiki pokazujące działanie danej zabawki, a więc możemy ją sprawdzić, jeszcze zanim zdecydujemy się na jej zakup. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości, jakie zabawki interaktywne będą nam zaproponowane i które z nich, okażą się być najlepsze dla naszego dziecka. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że nie powinniśmy mieć problemów z wyborem tego, co będzie najlepsze.