Niezwykłe dzieje budowy Bazyliki św. Piotra

Budowano ją przez 120 lat. Projekty i wizje architektoniczne zmieniały się jak w kalejdoskopie, gdyż każdy z projektantów chciał odznaczyć się na kartach historii.
Przeczytaj również: Architektura dotyczy także wykończenia wnętrz
Miejsce pochówku pierwszego papieża – św. Piotra, jak i papieża Polaka – Jana Pawła II, odwiedzane jest co roku przez rzesze turystów.
Przeczytaj również: Skąd się wzięły gotyckie katedry?
Na miejscu bazyliki z IV wieku, ufundowanej przez Konstantyna Wielkiego, papież Juliusz II zlecił na początku wieku XVI wystawienie nowej świątyni. Projektu podjął się mistrz Donato Bramante, sytuując kościół na planie centralnego krzyża greckiego z kopułą na skrzyżowaniu naw.
Przeczytaj również: Partenon, czyli czysta matematyka
Po jego śmierci pracę przejął Rafael Santi, który zamiast planu centralnego zaproponował wydłużoną bazylikę z nawą główną. Kolejni architekci znów zmieniali koncepcje, z jedną z nich pojawił się sam Michał Anioł, który prowadził prace aż do śmierci.
Barokową fasadę dodał Carlo Maderna. Dodatkowo Bernini zaprojektował kolumnadę otaczającą plac przed bazyliką dwoma ramionami, jego wykonania jest również baldachim nad grobem świętego Piotra.
Renesansowo-barokowy kościół to obowiązkowy punkt programu w wycieczce do Italii.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Superman i jego dolegliwości
Co robi kobieta, gdy się skaleczy ktokolwiek w jej otoczeniu? Od razu biegnie po całą apteczkę, szybkie odkażanie, plaster, ale najlepiej to pojechać do lekarza, bo może trzeba zszyć. A mężczyzna, totalny spokój, przecież to nic wielkiego, tylko małe zadrapanie. Co z tego, że leje się krew, potem um

Tuba tekturowa a minimalizacja odpadów opakowaniowych
Tuba tekturowa zyskuje na popularności jako ekologiczne rozwiązanie w obliczu rosnących problemów związanych z odpadami opakowaniowymi. Jej wszechstronność umożliwia efektywne pakowanie produktów w różnych branżach, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko. W artykule przyjrzymy się korz