Partenon, czyli czysta matematyka

Partenon to znana na całym świcie, świątynia antycznej Grecji. Została ona poświęcona patronce miasta – bogini Atenie i ona stanowi jeden z obowiązkowych punktów programu podczas zwiedzania ateńskiego Akropolu. Budowa Partenonu trwała niespełna 10 lat, poczynając od 447 r.
Przeczytaj również: Architektura dotyczy także wykończenia wnętrz
p.n.e.
Przeczytaj również: Skąd się wzięły gotyckie katedry?
, za rządów sławetnego Peryklesa. Architektami świątyni mieli być Iktinos i Kallikrates, a rzeźby i dekoracje stworzył między innymi Fidiasz – jeden z największych artystów starożytności. Partenon został zbudowany w porządku doryckim, a użyto do jego wykonania białego marmuru.
Przeczytaj również: Australijski żaglowiec z betonu
46 kolumn ustawiono na podwyższeniu zwanym stylobatem, aby podtrzymywały belkowanie z fryzem i zdobiony płaskorzeźbami naczółek. Przy tworzeniu świątyni, architekci posłużyli się złudzeniem optycznym, aby nadać budynkowi lekkości i proporcjonalności z punktu widzenia człowieka, patrzącego ku górze. Stylobat został wybrzuszony w centrum, kolumny narożne grubsze od pozostałych, nachylono w stronę środka, a dodatkowo wszystkie kolumny udoskonalono o wybrzuszenie, zwane entazis.
Dzięki tym idealnym wyliczeniom matematycznym nasze oko ulega złudzeniu i postrzegamy budynek jako idealnie proporcjonalny.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Superman i jego dolegliwości
Co robi kobieta, gdy się skaleczy ktokolwiek w jej otoczeniu? Od razu biegnie po całą apteczkę, szybkie odkażanie, plaster, ale najlepiej to pojechać do lekarza, bo może trzeba zszyć. A mężczyzna, totalny spokój, przecież to nic wielkiego, tylko małe zadrapanie. Co z tego, że leje się krew, potem um

Tuba tekturowa a minimalizacja odpadów opakowaniowych
Tuba tekturowa zyskuje na popularności jako ekologiczne rozwiązanie w obliczu rosnących problemów związanych z odpadami opakowaniowymi. Jej wszechstronność umożliwia efektywne pakowanie produktów w różnych branżach, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko. W artykule przyjrzymy się korz