Skąd się wzięły gotyckie katedry?

Upowszechniły się w XIII wieku i zrewolucjonizowały świat świątyń średniowiecznych. Stare kościoły romańskie, o grubych murach i małych oknach przeszły do lamusa. Budowniczowie starali się dążyć ku górze, ku Stwórcy, kreując coraz bardziej strzeliste świątynie i wymyślając projekty odciążenia ścian.
Przeczytaj również: Architektura dotyczy także wykończenia wnętrz
Gdzie to wszystko się zaczęło? Żaden z zasadniczych elementów, decydujących o obliczu architektury gotyckiej, nie był nowym wynalazkiem. Główny wkład pod tym względem wniosła romańska architektura Normandii i Burgundii – budowniczowie gotyccy spożytkowali to dziedzictwo, przetwarzając zaczerpnięte zeń składniki w antyromański system architektoniczny. Sklepienie krzyżowo-żebrowe, rozeta, system szkarp oraz zaostrzone łuki to wizytówka nowego stylu.
Przeczytaj również: Partenon, czyli czysta matematyka
Architekci budowali kościoły przez pokolenia, a jednak mają one dziś ujednoliconą, klarowną formę. Wczesny gotyk jest związany z obszarem Ile-de France, a jedną z pierwszych gotyckich świątyń jest katedra w Sens. Słynna Notre Dame w Paryżu wciąż jest odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku.
Przeczytaj również: Australijski żaglowiec z betonu
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Superman i jego dolegliwości
Co robi kobieta, gdy się skaleczy ktokolwiek w jej otoczeniu? Od razu biegnie po całą apteczkę, szybkie odkażanie, plaster, ale najlepiej to pojechać do lekarza, bo może trzeba zszyć. A mężczyzna, totalny spokój, przecież to nic wielkiego, tylko małe zadrapanie. Co z tego, że leje się krew, potem um

Tuba tekturowa a minimalizacja odpadów opakowaniowych
Tuba tekturowa zyskuje na popularności jako ekologiczne rozwiązanie w obliczu rosnących problemów związanych z odpadami opakowaniowymi. Jej wszechstronność umożliwia efektywne pakowanie produktów w różnych branżach, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko. W artykule przyjrzymy się korz