Pałac wersalski – perła baroku

Stworzony na przedmieściach Paryża w okresie baroku, na zlecenie Ludwika XIV, zwanego powszechnie Królem Słońce. Wersal stał się symbolem monarchii absolutnej, a zaprojektowali go Louis Le Vau oraz Jules Hardouin-Mansart.

Od roku 1682 Wersal został oficjalną rezydencją króla i jego świty. Każdego roku odwiedza go do dziś około 10 milionów ludzi z całego świata.

Początkowo znajdował się tam niewielki przybytek myśliwski Ludwika XIII, który na tych terenach urządzał polowania. Następca tronu postanowił rozbudować pałac, dobudowując do niego kolejne sale, apartamenty i salony dla ministrów.

Ogród, będący dopełnieniem rezydencji, zaprojektowany został przez André Le Nôtre’a i reprezentuje klasyczny styl francuski. Wersal słynie ponadto między innymi z niezwykłej Galerii Zwierciadlanej.

Jej sklepienie zdobią freski Le Bruna, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Galeria zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie, co daje niesamowite efekty luministyczne.