Pałac wersalski – perła baroku

Pałac wersalski – perła baroku

Stworzony na przedmieściach Paryża w okresie baroku, na zlecenie Ludwika XIV, zwanego powszechnie Królem Słońce. Wersal stał się symbolem monarchii absolutnej, a zaprojektowali go Louis Le Vau oraz Jules Hardouin-Mansart.

Przeczytaj również: Architektura dotyczy także wykończenia wnętrz

Od roku 1682 Wersal został oficjalną rezydencją króla i jego świty. Każdego roku odwiedza go do dziś około 10 milionów ludzi z całego świata.

Przeczytaj również: Skąd się wzięły gotyckie katedry?

Początkowo znajdował się tam niewielki przybytek myśliwski Ludwika XIII, który na tych terenach urządzał polowania. Następca tronu postanowił rozbudować pałac, dobudowując do niego kolejne sale, apartamenty i salony dla ministrów.

Przeczytaj również: Partenon, czyli czysta matematyka

Ogród, będący dopełnieniem rezydencji, zaprojektowany został przez André Le Nôtre’a i reprezentuje klasyczny styl francuski. Wersal słynie ponadto między innymi z niezwykłej Galerii Zwierciadlanej.

Jej sklepienie zdobią freski Le Bruna, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Galeria zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie, co daje niesamowite efekty luministyczne.