Historia przeszczepów

Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji nerek.
Przeczytaj również: Stomatologia w połączeniu z implantologią
W Stanach Zjednoczonych pobrano nerkę jednemu z bliźniaków i wszczepiono ją drugiemu z braci. Ponad dziesięć lat później podobną próbę podjęto na terenie Polski. W tym przypadku jednak potrzebny organ pobrano ze zwłok. Dopiero w kolejnych latach podejmowano podobne próby, podczas których transplantowany organ pochodził od żywego dawcy.
Przeczytaj również: Metody leczenia bólu pozbawione leków
Kolejne próby, nie zawsze zakończone sukcesem, dotyczyły przeszczepów wątroby. Gdy to zakończyło się sukcesem, zaczęto podejmować pierwsze próby przeszczepiania serca. Funkcjonowanie tego typu zabiegów na całym świecie odbiło się szerokim echem. Równie imponujące są te przeszczepy, których efekty możemy zauważyć nawet gołym okiem.
Przeczytaj również: Chirurg zadba o twój biust
Należy do nich między innymi przeszczep przedramienia. Warto też wiedzieć, że od 2005 roku lekarze doskonalą się również w sztuce przeszczepiania twarzy.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Superman i jego dolegliwości
Co robi kobieta, gdy się skaleczy ktokolwiek w jej otoczeniu? Od razu biegnie po całą apteczkę, szybkie odkażanie, plaster, ale najlepiej to pojechać do lekarza, bo może trzeba zszyć. A mężczyzna, totalny spokój, przecież to nic wielkiego, tylko małe zadrapanie. Co z tego, że leje się krew, potem um

Tuba tekturowa a minimalizacja odpadów opakowaniowych
Tuba tekturowa zyskuje na popularności jako ekologiczne rozwiązanie w obliczu rosnących problemów związanych z odpadami opakowaniowymi. Jej wszechstronność umożliwia efektywne pakowanie produktów w różnych branżach, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko. W artykule przyjrzymy się korz