Australijski żaglowiec z betonu

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Australii. Mieści się w najstarszym i największym mieście kontynentu, na wysuniętym w głąb zatoki półwyspie, otoczonym z trzech stron wodą. Dachy budynku kształtem przypominają ogromne żagle.
Przeczytaj również: Architektura dotyczy także wykończenia wnętrz
O czym mowa? Oczywiście o słynnej Operze w Sydney. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na najlepszy projekt został duński architekt – Jørn Utzon. Jego projekt pobudzał wyobraźnię, odnosząc się do portowego, morskiego środowiska.
Przeczytaj również: Skąd się wzięły gotyckie katedry?
Budowę gmachu rozpoczęto w 1959 r. i kontynuowano ją aż do 1973. Najbardziej wymagające było przykrycie konstrukcji łupinowymi dachami.
Przeczytaj również: Partenon, czyli czysta matematyka
Powierzchnie betonowych dachów pokrywa ponad milion płytek ceramicznych, które lśnią w słoneczne dni. Nieliczni wiedzą, że podczas trwania prac, Jørn Utzon zrezygnował ze swej funkcji i jego rolę przejęli czterej architekci australijscy, którzy zajęli się wykonaniem skomplikowanego sklepienia. W budynku znajdują się cztery wielkie sale widowiskowe.
Odbywają się w nich koncerty operowe, ale również teatralne i muzyki popularnej.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Superman i jego dolegliwości
Co robi kobieta, gdy się skaleczy ktokolwiek w jej otoczeniu? Od razu biegnie po całą apteczkę, szybkie odkażanie, plaster, ale najlepiej to pojechać do lekarza, bo może trzeba zszyć. A mężczyzna, totalny spokój, przecież to nic wielkiego, tylko małe zadrapanie. Co z tego, że leje się krew, potem um

Tuba tekturowa a minimalizacja odpadów opakowaniowych
Tuba tekturowa zyskuje na popularności jako ekologiczne rozwiązanie w obliczu rosnących problemów związanych z odpadami opakowaniowymi. Jej wszechstronność umożliwia efektywne pakowanie produktów w różnych branżach, jednocześnie redukując negatywny wpływ na środowisko. W artykule przyjrzymy się korz