Tajemnice kuchni orientalnej czyli masło ghee

Okazuje się, że popularnym zamiennikiem masła i oleju w Indiach jest ghee. Jednakże różni się on znacznie od tego, czego używa się w Polsce.

Tłuszcz zwierzęcy, jakim jest ghee, posiada dużo większą trwałość. Z łatwością można go przetrzymywać miesiącami i to nawet w temperaturze pokojowej.

Efekt uzyskuje się poprzez długotrwałe gotowanie tego masła na małym ogniu. Proces ten bowiem usuwa enzymy i mikroorganizmy.

Tak więc podczas procesu klarowania regularnie wytrąca się także białka i inne substancje, a pozostawia sam tłuszcz. W przeciwieństwie do zwykłego masła ghee nie zmienia smaku w momencie dymienia.

Dzięki tej właściwości znalazło ono szerokie zastosowanie w smażeniu i duszeniu indyjskich przysmaków. Produkt ten na także niezwykle istotne znaczenie religijne.

Używa się go bowiem podczas rytualnych, wedyjskich libacji oraz innych obrzędów. Jadźurweda posiada nawet specjalny hymn na cześć tego tłuszczu.

Według tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej jedzenie ghee przywraca potencję i aktywność seksualną a także usprawnia proces gojenia się ran i zwiększa koncentrację.