Skąd się wzięły gotyckie katedry?

Upowszechniły się w XIII wieku i zrewolucjonizowały świat świątyń średniowiecznych. Stare kościoły romańskie, o grubych murach i małych oknach przeszły do lamusa. Budowniczowie starali się dążyć ku górze, ku Stwórcy, kreując coraz bardziej strzeliste świątynie i wymyślając projekty odciążenia ścian.

Gdzie to wszystko się zaczęło? Żaden z zasadniczych elementów, decydujących o obliczu architektury gotyckiej, nie był nowym wynalazkiem. Główny wkład pod tym względem wniosła romańska architektura Normandii i Burgundii – budowniczowie gotyccy spożytkowali to dziedzictwo, przetwarzając zaczerpnięte zeń składniki w antyromański system architektoniczny. Sklepienie krzyżowo-żebrowe, rozeta, system szkarp oraz zaostrzone łuki to wizytówka nowego stylu.

Architekci budowali kościoły przez pokolenia, a jednak mają one dziś ujednoliconą, klarowną formę. Wczesny gotyk jest związany z obszarem Ile-de France, a jedną z pierwszych gotyckich świątyń jest katedra w Sens. Słynna Notre Dame w Paryżu wciąż jest odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku.