Partenon, czyli czysta matematyka

Partenon to znana na całym świcie, świątynia antycznej Grecji. Została ona poświęcona patronce miasta – bogini Atenie i ona stanowi jeden z obowiązkowych punktów programu podczas zwiedzania ateńskiego Akropolu. Budowa Partenonu trwała niespełna 10 lat, poczynając od 447 r.

p.n.e.

, za rządów sławetnego Peryklesa. Architektami świątyni mieli być Iktinos i Kallikrates, a rzeźby i dekoracje stworzył między innymi Fidiasz – jeden z największych artystów starożytności. Partenon został zbudowany w porządku doryckim, a użyto do jego wykonania białego marmuru.

46 kolumn ustawiono na podwyższeniu zwanym stylobatem, aby podtrzymywały belkowanie z fryzem i zdobiony płaskorzeźbami naczółek. Przy tworzeniu świątyni, architekci posłużyli się złudzeniem optycznym, aby nadać budynkowi lekkości i proporcjonalności z punktu widzenia człowieka, patrzącego ku górze. Stylobat został wybrzuszony w centrum, kolumny narożne grubsze od pozostałych, nachylono w stronę środka, a dodatkowo wszystkie kolumny udoskonalono o wybrzuszenie, zwane entazis.

Dzięki tym idealnym wyliczeniom matematycznym nasze oko ulega złudzeniu i postrzegamy budynek jako idealnie proporcjonalny.