Kardiochirurgia dla dorosłych

Kardiochirurgia dziecięca to dyscyplina medyczna, która na każdym kroku spotyka się z nie lada podziwem. Dodatkowym atutem, jaki jej przypisujemy, jest praca z małoletnimi pacjentami, których choroba jeszcze bardziej niż w innych przypadkach wzbudza w nas poczucie niesprawiedliwości.

Nie sposób jednak stwierdzić, że kardiochirurdzy zajmujący się leczeniem dorosłych, nie zasługuja na równie wielki szacunek. W tym przypadku również często ukierunkowana jest na leczenie wrodzonych wad, które ujawniają się w okresie późniejszym lub dzieciństwo czy też dopiero w tym momencie mogą być operacyjnie usunięte.

W znacznej liczbie przypadków leczenie ma także związek z występowaniem tak zwanej choroby wieńcowej, czyli choroby niedokrwiennej serca. Schorzenie to powoduje, że komórki mięśnia sercowego są przez dłuższy czas niedostatecznie zaopatrywane w tlen oraz substancje odżywcze.

Kardiochirurgia w Polsce stała się podstawową podspecjalnością chirurgii już w 2000 roku. Ta dyscyplina w dużej mierze związana jest również z transplantologią, która zajmuje się przeszczepianiem serca, a w niektórych przypadkach zabieg dotyczy jednocześnie serca i jednego lub obydwóch płuc.